Zpět

Cínovec

Zpět na seznam článků

Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14.století, první doložená zpráva je z roku 1378. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy. Byla to právě těžba rud, která dala osadě mimořádný význam. Z české strany byl rozvoj Cínovce ovlivněn horním městem Krupkou. Původně Cínovec sestával ze dvou samostatných částí - Předního Cínovce (Vorder Zinnwald) a Zadního Cínovce (Hinter Zinnwald) Přední Cínovec (ve směru od Krupky) ležel zhruba v polovině cesty mezi Fojtovicemi a dnešním Cínovcem. Odsunem obyvatel po II.světové válce osada zchátrala a po vytvoření hraničního pásma byla počátkem 50.tých let zcela zbořena. Nenávratně tak zmizela jedna z romantických horských obcí, včetně kaple a školy.

Poloha Cínovce předurčovala osadě pestrou historii a lokální důležitost. Pro srovnání - ve třicátých letech 19.století má Dubí (Eichwald) 71 domů, 461 obyvatel a je připojen do Novosedlic. Naproti tomu samostatný Cínovec má v téže době 101 domů a 581 obyvatel. Statistické údaje z roku 1880 uvádějí u Zinnwaldu – Cínovce 241 domů a 2263 obyvatel. Vrcholu svého rozvoje dosáhl Cínovec kolem roku 1930, kdy se stal obcí soběstačnou, vybavenou vším, co složitý život na horách vyžadoval. V obci prosperovaly rudné doly, továrna na kapesní svítilny, továrna na klobouky, 3 pily, barevna, družstvo pro elektrifikaci obce, lékař, porodní asistentka, velkoobchod s dřívím, pohřební služba, 4 zasilatelství, 4 obchody, 2 pekaři, 2 řezníci, mnoho dalších řemesel a také 9 hostinců.

Cínovec leží v nadmořské výšce 835 m n.m. a převládá zde chladné a větrné počasí s průměrnou letní teplotou (červenec) 12 – 14 °C.

GPS: 50°43'53.77"N, 13°46'6.88"E
Bod zájmu: Sport, Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Vozíčkář, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách, Na inline bruslích, Na vozíku
Praktické informace:
Web: www.cinovec.estranky.cz

Galerie