Zpět

Výstava Závadová mládež a ukázka dobových artefaktů

Zpět na seznam článků

Výstava Závadová mládež, kterou si budete moc prohlédnout v Domě porcelánu s modrou krví v Tovární ulici, zachycuje poměry v severočeských Teplicích. Kdysi česko-německo-židovské lázeňské město se v sedmdesátých a osmdesátých letech proměnilo v ekologicky zdevastovanou aglomeraci, typickou pro průmyslové pohraničí v éře pozdního komunismu. Stalo se však také jedním z center alternativní kultury, kolébkou specifického českého punku. Tzv. závadovou mládež představovali pro Státní bezpečnost mladí lidé, kteří se vymykali vzhledem i myšlením, lišili se od „ideálního občana ČSSR“, který nevyčnívá, plní požadavky a nestará se o veřejný prostor. Právě díky závadové mládeži docházelo ke změnám k lepšímu: v Teplicích se začala rozvíjet svobodná kultura, už před 17. listopadem 1989 se tam začalo demonstrovat za lepší životní prostředí a proti nedemokratickému systému. Výstava představuje na deseti panelech teplickou nezávislou scénu a některé její představitele, zachycuje dění v roce 1989, uvádí návštěvníka do dobového historického kontextu. Je provázána s tematicky blízkým filmem Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat, jehož promítání proběhne v Modrodomě 18. 1. 2024 od 17 hodin.

Výstavu doporovodí i ukázka dobových artefaktů a fotografií, které nám laskavě zapůjčil ředitel Divadla V Pytli Petr Stolař.

Za poskytnutí výstavy Závadová mládež, kterou si budete moci prohlédnout do 31. 1. 2024, srdečně děkujeme lidskoprávní organizaci Člověk v tísni.

Těšíme se na vás v Modrodomě!