Zpět

Rašeliniště

Zpět na seznam článků

V okolí Cínovce můžete navštívit hned několik rašelinišť vrchovištního typu, která se nacházejí v nadmořské výšce mezi 850 až 880 m a začala vznikat již před 15 tisíci lety v době ledové. Většina rašelinišť v Krušných horách byla v minulosti poškozena nevhodnými zásahy, při kterých byla odvodněna a zalesněna. V letech 2009 – 2012 proběhla v okolí Cínovce rozsáhlá revitalizace. Na území rašelinišť roste borovice kleč, jeden z nejstarších porostů této části Krušných hor, a dva druhy bříz – pýřitá a zakrslá. Cínovecká rašeliniště jsou významnou lokalitou výskytu kriticky či silně ohrožených druhů rostlin a živočichů, např. rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia), prtsnatce plamatého (Dactylorhiza maculata), vítodu douškolistého (Polygala serpyllifolia), všivce lesního (Pedicularis sylvatica), rojovníku bahenitého (Rhododendron tomentosum), klikvy bahenní (Vaccinium oxycoccos), lesklice horské (Somatochlora alpestris), tetřívka obecného (Lyrurus tetrix), čolka horského (Ichthyosaura alpestris),  ještěrky živorodé (Zootoca vivipara), zmije obecné (Vipera berus) či slepýše křehkého (Anguis fragilis). Krušnohorská rašeliniště byla zapsána do seznamu významných mokřadů dle Ramsarské úmluvy o mokřadech.

Západně od Cínovce se nachází přírodní rezervace Rašeliniště U jezera - Cínovecké rašeliniště, která byla vyhlášena 1. března 2001 a zabírá plochu 60,1 ha. Tato rezervace je rozdělena na dvě části, kdy samotné Cínovecké rašeliniště navazuje na Georgenfeldské rašeliniště na německé straně hranice a rašeliniště U jezera cca 2 kilometry na západ v plochém sedle na severovýchodním úpatí Pramenáče. Zajímavostí je, že rašeliniště U jezera bylo do druhé světové války jako jediné využíváno pro balneologii lázní Teplic. Rašeliniště na saské straně hranice se jmenuje Georgenfelder Hochmoor. Je jedním z mála přístupných horských rašelinišť. Vstup na 1200 metrů dlouhý povalový naučný chodník, který vede nejzajímavějšími částmi rašeliniště, je možný z německé strany za symbolické vstupné. Na rozdíl od německé strany jsou Cínovecké rašeliniště a rašeliniště U jezera ponechána svému přirozenému půvabu a zájemci a návštěvníci hor mohou obdivovat drsnou a zádumčivou krásu volné krušnohorské krajiny. K rašeliništím se dostanete horskou silnicí vedoucí z Cínovce na Nové Město a po krátkých kolmých odbočkách.

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu se nachází východně od Cínovce. Jejich část o rozloze 29,69 ha byla 1. března 2019 prohlášena za přírodní památku. I toto rašeliniště bylo ponecháno v přírodním stavu. Právě odtud vede unikátní 7,4 km dlouhý vodní příkop Aschergraben (UNESCO), který byl vybudován v letech 1452 až 1458 a dodával vodu pro pohon vodních kol a úpraven v altenberském důlním revíru.

Napříč krušnohorskými rašeliništi byla roku 2013 vybudována 14 kilometrů dlouhá naučná stezka, která začíná na Cínovci a na devíti zastaveních vás poučí o historii kraje, působení člověka v regionu, místní fauně a floře, geologii a hydrologii, a revitalizaci rašelinišť.

.

GPS: 50°43'37.70"N, 13°44'40.26"E
Bod zájmu: Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv
Jak: Pěšky




Galerie