Zpět

Mart Eslem - Lodí na Antarktidu

Zpět na seznam článků
Městská knihovna vás srdečně zve na besedu se světoběžníkem Martem Eslemem, která proběhne 7. 3. 2024 v přednáškovém sále Modrodomu. Mart Eslem bude vyprávět o své cestě Lodí na Antarktidu.

Nevěděli, do čeho jdou a strávili na cestě do Antarktidy a zpět celých 14 dní na vlnách zrádného a bouřlivého Drakeova průlivu. Malá, sotva čtrnáctimetrová jachta Bona Terra se stala jevištěm silných prožitků šesti mužů, kteří se do té doby nikdy neviděli a sjeli se z různých končin světa. Prožili dny strachu, zoufalství i bolesti v podpalubí, které mělo o pár měsíců později skončit na dně Drakeova průlivu.

Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor, se narodil 24. ledna 1974 v Ústí nad Labem. Povoláním podnikatel, duší cestovatel. V první polovině osmdesátých let dvacátého století vyrůstal v Severní Itálii ve městě Udine, kde navštěvoval klášterní školu. Jako jeden z mála tak má vysvědčení ze dvou souběžně studovaných základních škol. Absolvent Obchodní Akademie v Ústí nad Labem, ročník 1992. Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a doposud navštívil 96 zemí světa. Hovoří italsky, anglicky, španělsky, rusky a se zájmem proniká do tajů arabštiny. Studoval i na ústecké UJEP obor matematika-tělesná výchova a management na VŠEM taktéž v Ústí nad Labem. Od patnácti let se živil jako tlumočník, překladatel a průvodce cestovního ruchu. Nyní žije v Ústí nad Labem se svou přítelkyní Lenkou. Společně vychovávají tři dcery Dominiku, Madalenu a Medeu Miu. Znalost lokálního jazyka otevírá cestovateli zcela novou dimenzi ve vztahu k místním lidem. Znalostí jazyka jim návštěvník prokazuju určitou míru úcty a upozorňuje na hlubší zájem o jejich život a kulturu. V roce 2001 vydal knihu „Již zbývá jen Antarktida“. Druhá kniha, z roku 2009, „Dobrodružství jachty Bona Terra“, už pojednává o autorově druhé cestě na bílý kontinent. Na základě jeho myšlenky vznikl v roce 2006 Klub 7K sdružují muže a ženy, kteří se narodily v České republice a navštívili všech sedm kontinentů planety Země. Zážitky z cest prezentuje ve svých filmech. Některé z nich získaly i ocenění na celostátní soutěži NFT ČR Český videosalon v letech 2013, 2014, 2015. Pořádá přednášky, promítání, talk-show, publikuje reportáže a články z cest. Úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Sever v jeho rodném městě, kde v minulosti působil i jako zprávař. Kromě cestování miluje i sportování. V minulosti se věnoval na vrcholové úrovni volejbalu, atletice a florbalu, kde si zahrál i extraligu. Dlouhá léta pracoval i jako funkcionář pro Český volejbalový svaz v Radě a ve Výkonném výboru Asociace plážového volejbalu. Několik let řídil celorepublikové soutěže v beach volejbalu a působil jako sportovní ředitel na turnaji Prague Open na pražské Štvanici, kde slavil i premiérové vítězství Kiki a Maki na turnajích světové série FIVB World Tour.

Životní krédo a heslo: „Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!“

Budeme se na vás těšit!