Fauna a flora Krušných hor

Část území, na které můžete zavítat při návštěvě Dubí, zasahuje do přírodního parku Východní Krušné hory. Je to chráněné území táhnoucí se ve vrcholové příhraniční části Krušných hor od Petrovic po Cínovec v nadmořské výšce 700 až 900 metrů. Přírodní park vznikl v roce 1995 na přibližně 40 km2 a má chránit ráz hřebenů s lesními porosty, horskými a rašelinnými loukami a charakteristickou flóru a faunu. V Německu na přírodní park navazuje podobně chráněné území Landschaftsschutzgebiet Osterzgebirge. V parku, ale i mimo něj můžete obdivovat opravdové poklady krušnohorské flóry a fauny. Ve vrcholových partiích Krušných hor rostou na rašeliništích borovice kleč, borůvka černá, brusinka obecná, bříza pýřitá i zakrslá, vlochyně bahenní, klikva bahenní, mech ploník a mech rašeliník, rosnatka okrouhlolistá, vřes obecný a suchopýry pochvatý, úzkolistý i širokolistý. Na horských loukách a mýtinách rozpoznáte arniku horskou, hořec tolitový, jestřábník oranžový, kopretinu bílou, koprník štětinolistý, vrbovku úzkolistou, lilii zlatohlavou, lupinu úzkolistou (modrou, bílou i růžovou), náprstník červený (růžový a bílý), plavuň vidlačku, rdesno hadí kořen a violku rolní. Pokud budete při své návštěvě potichu, spatříte i typickou zvěř krušnohorských lesů a planin, jako je jelen evropský, jezevec lesní, kuna lesní, liška obecná, muflon obecný, prase divoké, srnec obecný anebo tetřívek obecný. Pokud jste vášnivými botaniky, doporučujeme vám návštěvu horské botanické zahrady v Schellerhau, které leží na německé straně, asi 6 kilometrů severozápadně od Cínovce. Tato v krajině zasazená botanická zahrada byla založena v roce 1906 a najdete v ní rostlinné biotopy z Krušných hor a jiných evropských horstev včetně velehor.

Při putování po východní části Krušných hor doporučujeme použít turistické mapy měřítka 1 : 50 000 nebo 1 : 25 000. Nejlepší je mapa Krušné hory – východ, 1 : 25 000, 1. vydání, rok 2010.

GPS: 50°43'39.76"N, 13°46'22.38"E
Bod zájmu: Příroda