Zpět

Půjdem spolu do Betléma

Zpět na seznam článků
Srdečně vás zveme na vánoční výstavu papírových betlémů do Domu porcelánu s modrou krví.

Betlémy a jejich lidové pojetí jsou neodmyslitelnou tradicí provázející Vánoční svátky téměř od nepaměti. Zobrazení biblického příběhu narození Ježíška v chudém chlévě se v průběhu staletí proměňovala a obohacovala tak, jak Vánoce probouzejí fantazii nejen dětí, ale i dospělých. Cesta betlémů do domácností nebyla krátká ani jednoduchá, ale vyvrcholila v národní fenomén více než posledního století. Papírové betlémy se staly levnou a snadno dostupnou ozdobou domácích Vánoc a současně se staly příležitostí pro realizaci vlastního pojetí zkušeným i začínajícím výtvarníkům. Českých papírových betlémů je tak obrovské nepřeberné množství, které je každý rok obohacováno o další nová díla.

Jádro výstavy tvoří specifický typ papírových rozkládacích betlémů, které po celém světě proslavil Vojtěch Kubašta. Na výstavě uvidíte podstatnou část z jeho betlémové tvorby. Vojtěch Kubašta inspiroval celou řadu dalších známých i úplně neznámých tvůrců.

Zveme Vás k navštívení neobvyklé výstavy rozkládacích papírových betlémů ze soukromé sbírky – přijďte načerpat adventní a Vánoční atmosféru, odpočinout si od shonu příprav a možná zavzpomínat na dětství, kdy Kubaštovy betlémy nesměly chybět téměř v žádné domácnosti.
Výstavu můžete navštívit od 1. 12. 2023 do 13. 1. 2024.

Těšíme se na vás!