Zpět

Kapverdy jinak - cestovatelská beseda 23. 11. 2023

Zpět na seznam článků
Městská knihovna Dubí ve spolupráci s Městským informačním centrem vás zve na cestovatelskou besedu s Katkou Ostrou pod názvem "KAPVERDY JINAK" aneb Kapverdské ostrovy, jak je neznáte.
Proč si Katka vybrala zrovna toto místo, čím ji okouzlilo a proč má potřebu vykřičet nádheru a rozmanitost Kapverd do celého světa?
Kapverdy nejsou jen cestovními kancelářemi dva profláklé ostrovy Sal a Boa Vista, kam se dostanete přímým letem za 6 hodin z Prahy, kapverdských ostrovů je ukrytých uprostřed Atlantiku rovnou deset, z toho devět obydlených. Ostrovy jsou naprosto rozdílné, a to nejen tvarem, velikostí, počtem obyvatel, ale hlavně svojí barvou! Zatímco Sal a Boa jsou ostrovy bílé – písečné, lemované tyrkysovým Atlantikem a turista lačnící po relaxu s maximálním komfortem zde najde ráj, ostatní ostrovy jsou nezasažené turismem, často zcela panenské, a o to víc autentické. Odráží jak vliv Afriky, ke které mají nejblíž, tak i Evropy (to zejména co do bezpečnosti) a v neposlední řadě i Brazílii, která je také na dosah.
Ostrovy Santiago, Brava a São Nicolau jsou neskutečně zelené, skalnaté a vybízejí k neuvěřitelným trekům zcela neprobádaným terénem. Doslova Dobytí ráje! Vše lemováno surovým panenským pobřežím, kde síla oceánu tříštícího se o útesy bere dech. Je tu i písečné Maio, které bylo zatím uchráněno masové turistice a nabízí totální psychický restart. Dále barevné São Vicento, rodiště místní pěvecké legendy – bosonohé divy Cesaria Evora, kde to hraje nejen barvami, vůněmi a chutěmi, ale hlavně místní hudbou na každém kroku. No, a nakonec černé sopečné Fogo, což je nejen název ostrova, ale i stratovulkánu, na který se dá do téměř třítisícové výšky vydrápat! Pohled nad hebkými bílými mraky za veškerou dřinu a pot stojí! Ale to pořád není vše! Je tu i Santo Antão, který je skutečnými plícemi Atlantiku. Tolik zeleně, že z toho vidíte i nebe v zelených tónech!

Co ostrov, to úplně jiný svět. Prostě zakopaný poklad, na který náhodou narazila a pochopila, že její cestovatelský sen už není Bora Bora, ale průzkum všech těchto utajených perel kdesi v Atlantiku.
Katka posluchačům představí sedm kapverdských ostrovů, a to prostřednictvím tří naprosto rozdílných cest, díky nimž je měla během jednoho roku možnost poznat – jako zákazník cestovní kanceláře, během měsíční práce snů, a v neposlední řadě jako batůžkář na vlastní pěst.
Návštěvníci se také od autorky knihy Za Kačku dozví mnoho užitečných tipů, jak levně a dobře cestovat, a budou si moci její knihy zakoupit.
Těšíme se na vás!