Zpět

Štola Lehnschafter

Zpět na seznam článků

Autentickou štolu na dolování stříbra můžete navštívit v Mikulově, kam dojedete pohodlně autem nebo se svezte vlakem z Mostu do stanice Mikulov Moldavskou železnicí. V Mikulově se dolovalo od středověku a důkaz můžete najít i na městském znaku, kde na zeleném trávníku leží zkříženy černé hornické kladívko a mlátek, obojí se zlatými násadami.

Vstoupit do podzemí můžete při prohlídce štoly Lehnschafter, která je jedním z nejrozsáhlejších a nejstarších místních důlních děl. Hned při vstupu do prohlídkové štoly si povšimněte kamenného portálu, který sem byl v roce 2003 přemístěn ze štoly Karolina I v Ohníči. Důlní komplex v minulosti zahrnoval čtyři štoly – Lehnschafter, Allerheiligen, Liebefrauen a Kreuz- stollen – a dobýval se v něm stříbronosný galenit. Ve štole Lehnschafter se stříbrná ruda těžila již kolem roku 1450 a těžba zde skončila v polovině 19. století ze dne na den. V dolních patrech jsou ještě zatopená čerpadla a v zavezených chodbách speleologové nalézají tehdejší pracovní nástroje. Důl má celkem 12 pater, je 210 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km.

Štola je z velké části ražena ručně – želízkem a mlátkem. Velkým zážitkem je jedna z tras prohlídky, která nabízí i původní, nijak nepozměněné chodby z 15. století.  Chodby, které jsou 1,2 metru vysoké a maximálně 1 metr široké, zavezli horníci zbytkovým materiálem, když se dostávali na stříbro v nižších patrech. Projdete tu po středověkém schodišti a postupně všemi prostorami, které jsou v současnosti zprůchodněné. Opravdové překvapení vás čeká po 250 metrech chůze, kde uvidíte zrekonstruovaný těžní stroj poháněný vodním kolem. Je plně funkční a vy tak máte možnost uvidět nejen samotný těžní stroj, ale také zkušeného strojníka při práci, který toto středověké zařízení uvede do chodu. Dále můžete obdivovat hlavní přístupové štoly s pohledem do některých hloubení a do vrchních dobývek ze  16.–17. století, důlní zařízení na hloubení s možností vlastnoručního praní rudy v prádle z roku 1568 či hloubení s prostorem pro středověká čerpadla.

Z rozlehlého důlního komplexu je pro veřejnost zatím zpřístupněna část druhého patra dolu. Vybrat si můžete ze čtyř prohlídkových tras, každá z nich je jinak časově náročná a čas strávený v podzemí tak bude od jedné do tří hodin. Nejprve vás průvodce velice podrobně informuje o všem, co je na které trase k vidění a pak si sami vyberete, o co máte zájem. Cena jedné prohlídky se pohybuje od 70 Kč. Na objednávku je možná i kompletní prohlídka všech čtyř tras, která však trvá od 4 do 5 hodin a cena vstupného je od 400 do 500 Kč. Důl není nijak osvětlen, a proto každý, kdo jde do štoly, dostane před vchodem baterku, helmu a ochranný plášť.

GPS: 50°41'27.49"N, 13°43'17.96"E
Bod zájmu: Sport, Kultura, Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky
Praktické informace:
Otevřeno: po celý rok 10:00 – 17:00
Email: hornickemuzeum@volny.cz
Telefon: +420 774 376 038
Parkování: Doporučuje se nechat auto na parkovišti v Mikulově a dál jít pěšky směrem k nádraží. Plocha před dolem není vhodná k parkování více vozů.
V dole je teplota kolem 9 °C, a proto doporučujeme teple se obléct a vzít si pevnou obuv, která se může zašpinit. Vždy je lepší předem zavolat a dohodnout návštěvu, protože se může stát, že návštěvník přijde krátce po sfárání předešlé prohlídky a potom musí čekat.

Galerie