Porcelánová cesta a expozice cibuláku
Zhmotnění více než dvacet let staré ideje, vybudovat v Dubí stálou expozici porcelánu, najdete od podzimu 2013 v prvním patře Domu porcelánu s modrou krví - Městského informačního centra. Po celkové rekonstrukci bývalého kina vznikl moderně koncipovaný bezbariérový objekt, kde se nachází průřez historií výroby porcelánu v Podkrušnohoří se zvláštním důrazem na produkci porcelánu v Dubí.
Otevřením Domu porcelánu s modrou krví se Dubí připojilo k projektu Porcelánová cesta a stalo se doposud její poslední zastávkou.
Co vám tedy může Dům porcelánu s modrou krví v rámci své expozice nabídnout?
Cibulák — chlouba Dubí
Barevně jednoduchým, ale bohatě modelovaným vzorem, který navozuje pocit harmonie a pohody, cibulákem, se v Dubí porcelán dekoruje již od roku 1885. Jádro expozice tvoří reprezentativní exempláře vybrané z rozsáhlého porcelánového souboru, k němuž dnes patří téměř sedm set tvarů, dekorovaných cibulákem. Uvidíte tradiční cibulák dekorovaný podglazurovou kobaltovou modří na porcelánový tvar Rokoko, varianty, kdy je místo kobaltové modré barvy použita k dekoraci pod glazuru barva zelená nebo červená, a také domalby cibulového vzoru drahými kovy a rubínovou barvou.
Expozice cibuláku vás kromě toho seznámí i se zcela současným, tuzemsky i mezinárodně oceněným designovým řešením, kobaltem dekorovaným souborem porcelánu, který navrhl prof. arch. Jiří Pelcl. Vyrábí se pod názvem Bohemia Cobalt a jeho bílá varianta nese název Bohemia White.
Podglazurová dekorace kobaltem je dále zastoupena dekorem nazývaným Slaměnka a dekorem Eco na tvaru Praha.
Figurální porcelán Royal Dux Bohemia
Vystavený porcelán dekorovaný cibulovým vzorem je doplněn o výrobky ze současné produkce dceřinného závodu Českého porcelánu, a.s. Dubí, porcelánové manufaktury z Duchcova.
Realisticky provedené figury zvířat a ptáků, figurky a figury lidských postav zdobených kobaltovou glazurou — specialitou duchcovské manufaktury, bohatě zdobené vázy i elegantní stylizované figury zvířat, z nichž některé stály u zrodu tzv. bruselského stylu, to vše reprezentuje více než 160 let historie výroby duchcovské manufaktury.
Porcelánová cesta
Otevřením Domu porcelánu s modrou krví se město Dubí stalo jedním z míst na tzv. Porcelánové cestě, přeshraničním projektu, který spojuje místa tématicky spjatá s výrobou porcelánu a představuje jejich historii a pamětihodnosti. Česká varianta Porcelánové cesty navazuje na bavorský projekt Porzellanstraße, kde takto vytvořená trasa, spojující porcelánové manufaktury, muzea porcelánu i velké výrobní závody, je 550 km dlouhá. Český projekt, který je teprve ve stavu zrodu, spojuje v současnosti tato města a místa: zámek Mostov, Sokolov, Horní Slavkov, Loket, Karlovy Vary, Ostrov, Klášterec nad Ohří, Duchcov a Dubí.
Po Dubí a Duchcovu jsou v Domě porcelánu s modrou krví představena i další místa výroby porcelánu. Kolem vitrín umístěných podél stěn tak můžete symbolicky projít zbytek české Porcelánové cesty a prohlédnout si výrobky hotelového porcelánu firmy G. Benedikt 1882 z Karlových Varů — Dvorů a s ní souvisejících firem SUISSE Langenthal a Lilien Austria, vitrínu duchcovského Royal Dux, firmy Haas & Czjzek z Horního Slavkova, starorolské firmy Moritz Zdekauer nebo firmy Rudolf Kämpf 1907 (Leander 1907) z Louček.
Další vitrína je věnovaná naglazurové technologii dekorace v Českém porcelánu, a.s. v Dubí, kde je představen sedmibarevný cibulák — novinka pro korejský trh, ukázka vyráběných hrnků, výrobky podle návrhů studentů ateliéru Design keramiky, Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem, ukázka historických výrobků dubské porcelánky a výrobky z porcelánových symposií.
Dvě samostatné vitríny jsou pak věnovány produkci nástupnických firem Karlovarského porcelánu, firmám Epiag z Chodova a Thun 1794 z Nové Role u Karlových Varů, kde je možné zhlednout také výrobky porcelánek z Klášterce nad Ohří, Lubence a Mostu.
Autorská díla z porcelánových sympozií
Kromě vlastní, výše popsané expozice porcelánu, spojené s projektem Porcelánové cesty, dotváří výzdobu vnitřních prostor autorská díla, vzniklá na porcelánových sympoziích, která, už od svého osamostatnění v roce 1991 pořádá každoročně Český porcelán, a.s. Sympozia probíhající v sudých letech jsou věnována podglazurové malbě kobaltem, v Domě porcelánu s modrou krví je zastupují dekorované vázy a velkoplošné porcelánové desky tvořící výzdobu stěn. V lichých letech jsou sympozia zaměřena na navrhování porcelánových hrnků, z nichž nejoriginálnější návrhy jsou zde také vystaveny.
Porcelánová cesta posloužila jako inspirace pro vznik regionálních Porcelánových stezek, které vedou z turisticky zajímavých míst regionu do Dubí.
Odkazy na stránky Porcelánových stezek:
- Po stopách Giacoma Casanovy
- Od královny Judity po porcelán s modrou krví
- Panstvím hrabat Valdštejnů a knížat Clary-Aldringenů
- Z oseckého kláštera ke skvostu benátské architektury v Dubí
GPS: | 50°40'28.29"N, 13°47'48.86"E |
---|---|
Bod zájmu: | Kultura |
Určeno pro: | Rodina, Zdatný turista, Senior, Vozíčkář, Školní kolektiv |
Jak: | Autem, Na kole, Pěšky, Na vozíku |
Praktické informace: | |
Vstupné: | zdarma |
Web: | |
Email: | |
Telefon: | +420 774 028 998 +420 774 860 544 |
Adresa: | Tovární 620/15A, 417 01 Dubí |
MHD Teplice - autobusová zastávka Dubí, U porcelánky (autobusové linky: 489, 490, 492, 494) Možnost parkování autobusem Bezbariérový přístup |
Další články
Exkurze do výroby Českého porcelánu, a. s.
Milí návštěvníci, omluváme se, ale exkurze jsou do odvolání pozastavené. Děkujeme za pochopení. Český porcelán, a. s. Dubí vám nabízí možnost navštívit své výrobní provozy a seznámit se s výrobou porcelánu. Uvidíte to, co nemůžete vidět jinde — ja…
Dům porcelánu s modrou krví
Virtuální prohlídka Muzeum porcelánu, Městské informační centrum, výstavní expozice, přednáškový sál, to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví a při vaší návštěvě Dubí vás v ně…