Naučná stezka Cínovec
Na Cínovci jsou hned tři naučné stezky, které se věnují dějinám hornictví, osídlení a přírodním památkám. Jednou z nich je Příhraniční naučná hornická stezka, která je dlouhá téměř 40 kilometrů a v obci má několik zastavení. Trasa hornické stezky probíhá po obou stranách česko-saské hranice a vede z Krupky přes Horní Krupku, Komáří hůrku a Fojtovice do saského Fürstenau. Odtud pokračuje stezka dále přes Löwenhain, Geising a Altenberg do obce Zinnwald. Starým hraničním přechodem se vrací opět do České republiky a končí v Krupce. Ještě na saské straně hranice si můžete prohlédnout důlní závod Zinnwald, který vznikl ze štoly Tiefen Bünau, pocházející z poloviny 16. století. Tato štola sloužila k odvodňování a používala se k fárání i dopravě. V roce 1992 zde byla zřízena rozsáhlá expozice pro návštěvníky. Téměř tříkilometrový okruh vede vypálenými chodbami cínového dolu, které patří k největším přístupným chodbám svého druhu v celém Krušnohoří. Další zastavení vás provede vlastivědným a hornickým muzeem Huthaus, které se nachází v bývalé kovárně z roku 1756. Jeho expozice informuje především o vývoji těžby cínu a o každodenním životě horníků. Před muzeem můžete obdivovat hraniční kámen z roku 1673, který odděloval panství rodu von Bünau z Lauensteinu (bünovský znak s hlavou levharta) od panství Šternberků v Krupce (znak se zlatou hvězdou) a území kurfiřtského úřadu v Altenbergu (saský znak se zkříženými meči). Na české straně hranice nezbylo po dolování do dnešních dnů nic, důlní stavby byly zlikvidovány, a proto se o místní tradici dozvíte především z informačních tabulí hornické stezky. Jedno zastavení je v místě bývalé vojenské šachty (Militärschacht), která vznikla v roce 1915 a měla modernizovat a centralizovat důlní provoz v českém Cínovci. Okolo cínoveckého barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie dojdete k Dlouhému rybníku, jenž byl vybudován v roce 1787 jako umělá vodní nádrž dodávající vodu pro úpravu rudy na české straně. V letních měsících zde najdete příjemné osvěžení. Cesta dále prochází po Cínoveckém hřbetě (880 m), nazývaném též Mrtvé dítě, do míst, kde stávala dnes zaniklá obec Přední Cínovec. A právě o historii této zmizelé příhraniční obce pojednává naučná stezka Přední Cínovec. Jde o nejmladší stezku v této lokalitě, slavnostně otevřenou v roce 2009, která mapuje život našich předků ve východních Krušných horách. Poslední místní stezka vás provede kolem rašelinišť. Jmenuje se Cínovec a je 14 km dlouhá. Na informačních panelech vás seznámí s procesem revitalizace rašelinišť a představí vám také geologické zajímavosti této části Krušnohoří či místní faunu a flóru.
GPS: | 50°43'59.80"N, 13°46'6.86"E |
---|---|
Bod zájmu: | Sport, Příroda |
Určeno pro: | Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv |
Jak: | Autem, Na kole, Pěšky |
Praktické informace: | |
Web: | www.cinovec.estranky.cz |
V Cínovci jsou dva hraniční přechody a příhraniční stezka pro pěší a cyklisty. Stezka se nachází u silnice směrem k hraničnímu přechodu pro osobní dopravu na Moldavě. Původní celnice je v současné době volně průjezdná pro osobní automobily, pěší a cyklisty. Nový hraniční přechod je na německém území před městem Altenberg, asi 600 m od státní hranice. Původně byl uzpůsoben kapacitně na provoz mezinárodní kamionové dopravy. Slouží pro osobní dopravu a nákladní automobily. |
Galerie
Další články
Exkurze do výroby Českého porcelánu, a. s.
Milí návštěvníci, omluváme se, ale exkurze jsou do odvolání pozastavené. Děkujeme za pochopení. Český porcelán, a. s. Dubí vám nabízí možnost navštívit své výrobní provozy a seznámit se s výrobou porcelánu. Uvidíte to, co nemůžete vidět jinde — ja…
Porcelánová cesta a expozice cibuláku
Zhmotnění více než dvacet let staré ideje, vybudovat v Dubí stálou expozici porcelánu, najdete od podzimu 2013 v prvním patře Domu porcelánu s modrou krví - Městského informačního centra. Po celkové rekonstrukci bývalého kina vznikl moderně koncipova…