Zpět

Napoleonský kámen

Zpět na seznam článků

Uprostřed lesů severně od Dubí můžete najít Francouzský, jinak také Napoleonský kámen s nápisy „Napoleon I. den 30. August 1813. Wendepunkt seiner Siege.“ a „Den gefallenen Helden zum ehrenden Gedenken“.

Připomíná události z konce léta a začátku podzimu roku 1813, kdy na část rakousko‑ruské armády pod velením knížete Karla Schwarzenberga, která ustupovala po prohrané bitvě u Drážďan (26.–27. srpna 1813), zaútočili Francouzi pod velením Napoleona I. Armádnímu sboru, který od Drážďan táhl přes Cínovec, velel generál Hieronymus Colloredo‑Mansfeld, který se pokusil uhájit před Francouzi hřeben Krušných hor. Na sasko‑české hranici umístil oddíly s děly, aby kryly jeho ústup, a na tyto jednotky Francouzi 28. srpna zaútočili. Byli však odraženi a ustoupili do Altenbergu. Další útok na sebe nenechal dlouho čekat, dvě francouzské kolony byly odraženy dělostřelectvem, ale třetí oddíl napadl rakousko‑ruské jednotky z boku a zatlačil je až k Dubí. Tady byli Francouzi zastaveni a přinuceni k ústupu. Podle cínovecké kroniky měli hodně mrtvých a 30 zajatých vojáků. Na místě, kde došlo k rozhodujícímu obratu v bitvě, stojí i zmíněný kámen. Boje tehdy ještě neskončily, u nedalekého Chlumce proběhla ve dnech 29.–30. srpna bitva, v níž byli Francouzi krvavě poraženi. Schwarzenbergova armáda dostala navíc další posily a podařilo se jí porazit Napoleona ve známé bitvě u Lipska (16.–18. října 1813). Boje v okolí Cínovce a Dubí a posléze u Chlumce tak byly počátkem konce Napoleonovy slávy.

V souvislosti s 200. letým výročím bitvy u Chlumce a Přestanova nechalo město Dubí v roce 2013 obnovit nápis na kameni a ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p. byla vyznačena okružní trasa kolem „Francouzského kamene“ zřízena informační tabule, lesní lavička a provedeny drobné terenní úpravy

GPS: 50°42'13.80"N, 13°47'17.60"E
Bod zájmu: Sport, Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv
Jak: Na kole, Pěšky

Galerie