PROVOZ MĚSTSKÉHO ÚŘADU - VÁNOCE 2022 Oznamujeme občanům, že ve dnech od 24. 12. 2022 do 31. 12. 2… více informací
Zpět

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Zpět na seznam článků

Virtuální prohlídka

Kostel vystavěný v letech 1898 - 1906 podle kostela Madonna dell'Orto v Benátkách, stojí v horní části obce při silnici na Cínovec. Ve vysoké boční jižní věži se nachází zvon z r. 1925 od Rudolfa Pernera. V prvním patře věže je volně uložen malý litinový zvon z r. 1919 s nečitelným nápisem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie byl vystavěn po žádosti místních radních z iniciativy Carlose, knížete Clary-Aldringen. Místní obyvatelé uspořádali na konci 19. století dokonce veřejnou sbírku. Projektu se ujal italský architekt Pietro Bigaglia a Dubí tak získalo jedinečnou dominantu, trojlodní baziliku ve stylu benátské gotiky. Ta působí i díky použitým stavební materiálům, kterými jsou bílý a červený mramor, v krajině Podkrušnohoří velmi exoticky. Součástí kostela je i hrobka příslušníků rodu Clary-Aldringen.

Kostel je využíván nejen ke mším, ale i ke kulturním akcím. Kostel se nachází v horní části obce Dubí u Teplic nedaleko silnice E55. Je viditelný přímo ze silnice, ale parkování je možné pouze v bočních ulicích. Severně od kostela (cca 150m) se nacházejí Tereziny lázně.
Je údajně nejsevernější benátskou stavbou v Evropě a je to pozoruhodná rarita evropského významu, která je považována za pomník benátskému stavitelskému umění.
Rozměry:
33 metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou a střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Západní průčelí je složeno z 55 řad bílých a červených mramorových kvádrů. Délka kostela je 50 m a šířka 17,20 m. Výška hlavní lodi 13,90 m a šířka 7,20 m. Boční lodě mají výšku 8 m.

Komentovaná prohlídka kostela

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí patří v Čechách a ve střední Evropě vůbec mezi architektonicky ojedinělé památky. Za unikátní jej lze považovat proto, že vzorem pro jeho výstavbu byl kostel Santa Maria dell‘Orto v Benátkách. Zároveň se ve výzdobě kostela uplatnily originální stavební prvky italské gotiky dovezené z benátského ostrova Torcello, které pro výstavbu dubského kostela získal jeho zakladatel a donátor hrabě Carlos Clary-Aldringen. 

  • Komentovaná prohlídka vás provede architekturou a historií výstavby kostela, součástí exkurze je také návštěva rodové krypty Clary-Aldringenů. 
  • Prohlídka kostela je určená pro skupiny od 10 osob a více a není zpoplatněna.
  • Doprovodný komentář k prohlídce je možné přizpůsobit všem věkovým skupinám, proto doporučujeme návštěvu kostela také jako vhodný doplněk výuky pro školní skupiny.
  • Skupiny je třeba objednat s časovým předstihem v Městském informačním centru nebo telefonicky na číslech 774 860 544; 774 028 998; 775 889 400
GPS: 50°41'2.22"N, 13°47'12.46"E
Bod zájmu: Kultura
Určeno pro: Rodina, Senior, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách
Praktické informace:
Parkování je možné výhradně jen v okolních ulicích, nikoli před kostelem. Severně od kostela (cca 150 m) se nacházejí Tereziny lázně, pod nimiž také zaparkujete. Vstup volný. Kostel je přístupný pouze během nedělních mší nebo v rámci předem smluvených komentovaných prohlídek.

Galerie

Dokumenty

  Název Datum Velikost
14.prohlidka-kostela_dubi.pdf 06.10.2020 1.1 MB