Zpět

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Zpět na seznam článků

Virtuální prohlídka

Kostel vystavěný v letech 1898 - 1906 podle kostela Madonna dell'Orto v Benátkách, stojí v horní části obce při silnici na Cínovec. Ve vysoké boční jižní věži se nachází zvon z r. 1925 od Rudolfa Pernera. V prvním patře věže je volně uložen malý litinový zvon z r. 1919 s nečitelným nápisem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie byl vystavěn po žádosti místních radních z iniciativy Carlose, knížete Clary-Aldringen. Místní obyvatelé uspořádali na konci 19. století dokonce veřejnou sbírku. Projektu se ujal italský architekt Pietro Bigaglia a Dubí tak získalo jedinečnou dominantu, trojlodní baziliku ve stylu benátské gotiky. Ta působí i díky použitým stavební materiálům, kterými jsou bílý a červený mramor, v krajině Podkrušnohoří velmi exoticky. Součástí kostela je i hrobka příslušníků rodu Clary-Aldringen.

Kostel je využíván nejen ke mším, ale i ke kulturním akcím. Kostel se nachází v horní části obce Dubí u Teplic nedaleko silnice E55. Je viditelný přímo ze silnice, ale parkování je možné pouze v bočních ulicích. Severně od kostela (cca 150m) se nacházejí Tereziny lázně.
Je údajně nejsevernější benátskou stavbou v Evropě a je to pozoruhodná rarita evropského významu, která je považována za pomník benátskému stavitelskému umění.
Rozměry: 33 metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou a střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Západní průčelí je složeno z 55 řad bílých a červených mramorových kvádrů. Délka kostela je 50 m a šířka 17,20 m. Výška hlavní lodi 13,90 m a šířka 7,20 m. Boční lodě mají výšku 8 m.

Kostel je možné navštívit v rámci nedělní mše v 11:00 hodin.

Komentovaná prohlídka kostela

  • Komentovaná prohlídka vás provede architekturou a historií výstavby kostela, součástí exkurze je také návštěva rodové krypty Clary-Aldringenů. 
  • Prohlídka kostela je určená pro skupiny od 10 osob a více a není zpoplatněna.
  • Doprovodný komentář k prohlídce je možné přizpůsobit všem věkovým skupinám, proto doporučujeme návštěvu kostela také jako vhodný doplněk výuky pro školní skupiny.
  • Skupiny je třeba objednat s časovým předstihem v Městském informačním centru nebo telefonicky na číslech 774 028 998; 775 889 400
GPS: 50°41'2.22"N, 13°47'12.46"E
Bod zájmu: Kultura, Historie
Určeno pro: Rodina, Senior, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Autobus
Praktické informace:
Parkování je možné výhradně jen v okolních ulicích, nikoli před kostelem. Severně od kostela (cca 150 m) se nacházejí Tereziny lázně, pod nimiž také zaparkujete. Vstup volný. Kostel je přístupný pouze během nedělních mší nebo v rámci předem smluvených komentovaných prohlídek.

Galerie