Zpět

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Zpět na seznam článků

Virtuální prohlídka

Barokní jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1729–1732, ale už dříve stál na tomto místě dřevěný kostelík. Barokní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad štítovou stěnou je jednou z posledních památek na starý Cínovec a vždy byl jednou z dominant obce. Kolem kostela se rozkládá hřbitůvek, kde je mimo jiné pohřbeno i 33 italských válečných zajatců, kteří za první světové války zemřeli při práci v cínoveckých dolech. Vnitřek kostela zkrášluje rokoková malba kadaňského malíře V. Roitha. V minulosti jste mohli slyšet z věže kostela tři zvony od Valentina Lišáka z roku 1732, které však byly zrekvírovány a roztaveny pro válečné účely za první světové války.

Po roce 1945 byl v kostele umístěn oltář s ústředním motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1510, který původně pocházel z nedalekého saského Fürstenau. Oltář neznámých mistrů přečkal v poutním kostele v saském Fürstenau reformaci a změnu vyznání věřících. Těšil se velké úctě především u katolíků, kteří k „milostnému obrazu“ přicházeli z české strany. V roce 1883 však starý evangelický kostel podlehl touze po nové církevní stavbě a rozměrný oltář byl umístěn na radnici ve Fürstenau, kde však trpěl vedrem a suchem. Rada obce se jej proto rozhodla věnovat do nově zbudované novogotické mariánské kaple v Předním Cínovci. K předání došlo 1. listopadu 1887, oltář byl naložen na vůz a ve slavnostním průvodu s družičkami a hudbou převezen do Předního Cínovce. Nyní si tento oltář můžete prohlédnout v Regionálním muzeu Teplice v expozici církevního umění.

Interiér kostela je možné vidět během tradiční srpnové česko-německé akce Hraniční buk, termín konání a program naleznete v Kalendáři akcí. Těšíme se na Vaši návštěvu. 

GPS: 50°43'57.95"N, 13°46'34.35"E
Bod zájmu: Kultura, Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky

Galerie