Zpět

Kaple ve Mstišově

Zpět na seznam článků

Barokní kaple zasvěcená sv. Hubertovi je hlavní dominantou návsi ve Mstišově. Kapli nechal postavit v roce 1707 tehdejší majitel zdejšího panství František Karel Clary‑Aldringen, který na začátku 18. století vyvíjel stavební aktivitu po celém okolí. Stavitelem kaple je rodák z Dubí Kristián Lagler, který jako zednický mistr působil v Teplicích a vypracoval se ve významného regionálního architekta. Ve štítu obdélné kaple doplněné nikou (výklenkem) stojí sochy sv. Huberta (nejvýše) a zemských patronů sv. Václava (vlevo) a sv. Jana Nepomuckého (vpravo).

Svatý Hubert je uctíván jako patron lovců a myslivců a podle křesťanské legendy jej ke křesťanství přivedlo setkání s jelenem, který měl mezi parohy kříž. První doklady o uctívání sv. Huberta pocházejí z 15. století, k nám však byl jeho kult zaveden německou šlechtou a hlavně nejpozoruhodnější osobností českého baroka a mecenášem umění hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. František Karel Clary‑Aldringen dal tímto zasvěcením najevo nejenom svou zálibu v lovu, ale současně i svou zbožnost, jak bylo v barokní době běžné, ale i módní.

Kaple byla v dubnu 2005 kompletně zrekonstruována včetně soch všech tří světců, v zadní věžičce je pak litinový zvon úlovitého tvaru. V dnešní době se kaple využívá pro společenské a kulturní akce. Vedle kaple jsou boží muka a kamenný stůl, a to na počest pověsti o vzniku německého názvu obce – Tischau. Podle ní zde kdysi dávno stála vesnice pastevců dobytka a ti se scházeli na louce u velkého balvanu se třemi menšími kameny jako sedátky. Lidé pak nazvali tuto do té doby bezejmennou osadu Tisch an der Au, tedy „Stůl na Louce“, a to se postupně zkrátilo na Tischau, česky Mstišov.

GPS: 50°39'53.99"N, 13°46'52.16"E
Bod zájmu: Kultura, Příroda
Určeno pro: Rodina, Senior, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky

Galerie