Zpřísňující opatření platné od 21. 10. 2020 Od středy 21.10. 2020 se rozšiřuje povinnost nosit rouš… více informací
Zpět

Cínovec

Zpět na seznam článků

Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14.století, první doložená zpráva je z roku 1378. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy. Byla to právě těžba rud, která dala osadě mimořádný význam. Z české strany byl rozvoj Cínovce ovlivněn horním městem Krupkou. Původně Cínovec sestával ze dvou samostatných částí - Předního Cínovce (Vorder Zinnwald) a Zadního Cínovce (Hinter Zinnwald) Přední Cínovec (ve směru od Krupky) ležel zhruba v polovině cesty mezi Fojtovicemi a dnešním Cínovcem. Odsunem obyvatel po II.světové válce osada zchátrala a po vytvoření hraničního pásma byla počátkem 50.tých let zcela zbořena. Nenávratně tak zmizela jedna z romantických horských obcí, včetně kaple a školy.

Poloha Cínovce předurčovala osadě pestrou historii a lokální důležitost. Pro srovnání - ve třicátých letech 19.století má Dubí (Eichwald) 71 domů, 461 obyvatel a je připojen do Novosedlic. Naproti tomu samostatný Cínovec má v téže době 101 domů a 581 obyvatel. Statistické údaje z roku 1880 uvádějí u Zinnwaldu – Cínovce 241 domů a 2263 obyvatel. Vrcholu svého rozvoje dosáhl Cínovec kolem roku 1930, kdy se stal obcí soběstačnou, vybavenou vším, co složitý život na horách vyžadoval. V obci prosperovaly rudné doly, továrna na kapesní svítilny, továrna na klobouky, 3 pily, barevna, družstvo pro elektrifikaci obce, lékař, porodní asistentka, velkoobchod s dřívím, pohřební služba, 4 zasilatelství, 4 obchody, 2 pekaři, 2 řezníci, mnoho dalších řemesel a také 9 hostinců.

Cínovec leží v nadmořské výšce 835 m n.m. a převládá zde chladné a větrné počasí s průměrnou letní teplotou (červenec) 12 – 14 °C.

GPS: 50°43'53.77"N, 13°46'6.88"E
Bod zájmu: Sport, Příroda
Určeno pro: Rodina, Zdatný turista, Senior, Vozíčkář, Školní kolektiv
Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách, Na inline bruslích, Na vozíku
Praktické informace:
Web: www.cinovec.estranky.cz

Galerie