Výstava Talking Flowers/Mluvící květiny v Dubí 9.-30. 9. 2022

MKZ - Městské informační centrum Dubí Vás srdečně zve na výstavu výsledků mezinárodního porcelánového sympozia Keep IN Touch, která se uskuteční v Domě porcelánu s modrou krví od 9. do 30. září 2022.

Květiny žijí, prorůstají naším každodenním životem. Z jejich semen klíčí prastaré ornamenty, ale i mnohé současné tvary a formy. Nejen jejich barevné okvětní lístky představují koncentraci lidských ideálů krásy a marnivosti. Křehkost, hebkost a elegance spojená s dočasností je zařadila mezi nejstarší a nejrozšířenější motivy v umění a designu, kde přetrvávají napříč kulturami. Jakým jazykem k nám hovoří? Co nám sdělují? Jak se jejich přítomnost odráží na současném porcelánu? Takové otázky si kladli účastníci mezinárodního porcelánového sympozia Keep in Touch (K.I.T.).

Sympozium K.I.T., tradičně organizované každé dva roky pro studenty z českých i zahraničních univerzit, designéry a umělce do 35 let se uskutečnilo tentokrát po čtyřleté „covidové“ pauze během letošního července. V Experimentálním keramickém centru Fakulty umění a designu v Dubí u Teplic se sešlo deset vybraných mladých umělců ze šesti zemí světa a ti téměř tři týdny pracovali na svých porcelánových květinových projektech. V průběhu let si sympozia získala mezinárodní renomé a my jsme rádi za dlouhodobou podporu města Dubí a společnosti Český porcelán Dubí a.s.

Díky tomu jsme mohli do Dubí pozvat i několik zahraničních odborníků a shlédnout jejich přednášky a ukázky vlastní tvorby. Na Workshop Weekendu, který je tradičně součástí a cenným obohacením sympozia K.I.T. 15.-17.7. 2022, se představil například profesor Tchaiwanské univerzity Chang Ching Yuan. Inspirativní přednášku o vlastních realizacích ve veřejném prostoru měla emeritní profesorka maďarské univerzity v Péczi Marta Nagy. Zcela jiným přístupem a technikou kombinování keramických materiálů se prezentoval Martin Mc William z Německa a svými barevnými květinovými vzory v porcelánu všechny uchvátila Maria ten Kortenaar z Holandska.

Výsledky práce všech účastníků sympozia jste si mohli prohlédnout na výstavě v III. výstavní síni Regionálního muzea v Teplicích. V září se výstava přestěhuje zpět do Dubí do výstavních prostor Domu porcelánu s modrou krví, kde ji slavnostně zahájíme 8. 9. od 17 hodin. Těšíme na Vaši návštěvu!

J. Linhartová FUD UJEP