Zpět

Slon v porcelánu 1. 8. - 14. 9. 2022

Zpět na seznam článků

Když jsme před časem narazili na obraz Slon v porcelánu od malíře Michala Janovského, zdálo se nám to jako milý vtip ke sdílení. Ti z vás, kteří nás v Dubí už navštívili, si jistě všimli neuvěřitelné podobnosti s naší stálou expozicí porcelánu, kde se stoly doslova prohýbají po tíhou dubského cibuláku. Obraz se nám nakonec zalíbil natolik, že jsme se rozhodli oslovit autora a díky jeho vstřícnosti se nám podařilo obraz zapůjčit. Nyní ho u nás najdete jako dočasné zpestření stálé expozice Domu porcelánu s modrou krví.  

Malíř a portrétista Michal Janovský (*1984) žije a pracuje v České Lípě. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a Vyšší odbornou školu sklářskou v Novém Boru. Věnuje se malbě portrétů a velkoformátových pláten, která v jeho podání opanují naturalisticky vyvedené fantaskní a mytologické náměty. Jeho do nejmenšího detailu realistické výjevy inspirované starými mistry propojují barokní patos s každodenní realitou 21. století. Maluje olejem, ale pro jeho tvorbu je příznačná zejména technika malby suchým pastelem. Je autorem obalu poslední desky skupiny Monkey Business Freedom On Sale.

Dočasná instalace ve stálé expozici Domu porcelánu s modrou krví: Michal Janovský, Slon v porcelánu, 2022, olej na plátně, 200 x 200 cm, Foto na plakát: Vít Černý