PROVOZ MĚSTSKÉHO ÚŘADU - VÁNOCE 2022 Oznamujeme občanům, že ve dnech od 24. 12. 2022 do 31. 12. 2… více informací
Zpět

Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé 9. 11. 2022 – 28. 1. 2023

Zpět na seznam článků

Městské informační centrum Dubí Vás srdečně zve do Domu porcelánu s modrou krví na výstavu Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé.

Výstava představí vánoční ozdoby rodinné firmy Rautis, a.s. z Poniklé. Ta se zabývá produkcí tradičních ozdob ze skleněných perliček, jejichž výroba se na Jablonecku a v Krkonoších udržuje už více než sto let. V současnosti jsou jedinými výrobci tohoto typu ozdob na světě. Podařilo se jim zachránit staré vzory, formy na perle, zachovat ruční výrobní postupy a hlavně udržet výrobu tam, kde kdysi začala - v Poniklé v Krkonoších. Jejich usilovná snaha o zachování této typicky české tradice byla oceněna také mezinárodně a v roce 2020 bylo perlařské řemeslo zapsáno na prestižní Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Cesta skleněné perle na ozdobu je poměrně dlouhá. Nejprve se musí vyfouknout ze skleněné trubičky, potom se stříbří, barví, maluje a řeže. Všechny tyto kroky probíhají ručně a teprve poté je perlička připravená k navlékání na drát. Rozmanitost vzorů je veliká. V počátcích vznikaly zejména napodobeniny běžných předmětů, dopravních prostředků nebo zvířátek. Vzápětí se přidaly typicky vánoční motivy - hvězdičky, andělíčci nebo špice na stromeček.

Úskalí výroby takové perličkové ozdoby budou moct naši návštěvníci prozkoumat přímo během konání výstavy v Dubí. V sobotu 10. prosince 2022 bude v Domě porcelánu s modrou krví probíhat interaktivní workshop pro rodiny s dětmi. Workshop děti seznámí s tradičními postupy montáže perličkových vánočních ozdob. 

Montáž si navíc pod vedením lektora – odborníka z Poniklé, také mohou samy vyzkoušet a ozdobičku si odnést domů (100,-Kč za komponenty za jednu ozdobu). Po celý den v každou celou hodinu uvidíte jedinečnou ukázku foukání perlí na perlařském stole. Zaplatíte 100,-Kč za 1 smontovanou ozdobu nebo si zdarma prohlédnete výstavu a ukázku tradiční české výroby vánočních ozdob. Program pro dětské i dospělé návštěvníky bude probíhat po celý den od 10 do 16 hodin.

Výroba perličkových ozdob v Poniklé přestála veškeré historické zvraty a probíhá zde nepřetržitě až do současnosti. Díky tomu se v archivu firmy Rautis nashromáždilo více než 20 000 návrhů perličkových ozdob. Z těchto tradičních tvarů necelých 500 nabízí nyní svým zákazníkům. Snaží se ale, aby toto krásné řemeslo neustrnulo a bylo stále aktuální a tak vyrábí i nové kolekce. Všechny budete mít možnost vidět na výstavě v Dubí od 9. listopadu 2022 až do konce ledna 2023. Těšíme se na Vás.